Poniży tekst powstał na bazie odpowiedzi udzielonych przez Departament Ciepłownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w piśmie z dnia 11-01-2023 r.
Jaki wskaźnik przyjąć w źródle dla odpadów komunalnych wykorzystywanych w spalarni (paliwo RDF)?
...należy mieć na uwadze, że dla frakcji biodegradowalnej należy przyjąć wskaźnik jak dla biomasy, dla pozostałej części strumienia wykorzystany powinien zostać wskaźnik dla węgla. (od redaktora: biomasa wi=0,2 węgiel wi=1,1)
Czy do obliczania ilości energii w paliwie gazowym powinno być użyte ciepło spalania czy wartość opałowa?
…wartość opałowa powinna zostać zastosowana do obliczania wskaźnika Hch,i tj. ilości energii wprowadzonej w paliwie, za wyjątkiem ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych lub ciepła wytworzonego w instalacjach odnawialnego źródła energii, z wyjątkiem źródeł wykorzystujących w procesie przetwarzania energię pozyskaną z biomasy lub biogazu, gdzie wykorzystuje się ciepło dostarczone.
Jak uśredniać wskaźnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej w przypadku: sieci połączonych i niepołączonych?
Należy zauważyć, że sieć niepołączona ma własną wartość, zależną od współpracujących z tą siecią urządzeń służących do wytwarzania ciepła. Sieć połączona powinna uwzględniać wszystkie źródła ciepła, które wytwarzają ciepło na jej potrzeby. Natomiast nie należy uśredniać wskaźnika dla kilku sieci, zasilanych z jednego źródła i nie połączonych ze sobą.
Jaki wskaźnik przyjąć w źródle dla metanu z odmetanowania kopalń oraz dla gazu koksowniczego?
Na chwilę obecną nie istnieje oddzielny współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla metanu z odmetanowania kopalń oraz dla gazu koksowniczego. W związku z powyższym, w tych dwóch przypadkach należy skorzystać z ww. współczynnika dla gazu ziemnego, określonego w Tabeli 1 Wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla poszczególnych nośników energii w Załączniku nr 3 do rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie …).
Czy jest akceptowalny wskaźnik np. wP, c = 25?
Wskaźnik wP,c na poziomie 25 jest akceptowalny i nie ma bezpośredniego skutku z posiadania tak wysokiego wP,c jednak utrudnia on podłączanie nowych budynków do sieci ciepłowniczej.
W powyższym piśmie oprócz odpowiedzi była również zawarta poniższa informacja:
Jednocześnie uprzejmie informuję, że niniejsza odpowiedź nie może być traktowana, jako wiążąca interpretacja przepisów prawa. Kompetencje te, w polskim prawodawstwie, należą wyłącznie do sądów powszechnych. Minister Klimatu i Środowiska może się wypowiedzieć wiążąco w konkretnej sprawie z zakresu swojej właściwości wyłącznie w decyzji administracyjnej, wydanej po przeprowadzeniu postępowania w sprawie, na podstawie poczynionych w jego toku ustaleń, z uwzględnieniem obowiązujących w dacie wydania decyzji przepisów prawa. Dlatego też niniejsze pismo ma charakter wyłącznie informacyjny