Podstawowymi aktami prawnymi, z których wynika konieczność obliczania i publikowania wskaźników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla sieci cieplnych są następujące rozporządzenia (kliknięcie na nazwę rozporządzenia otwiera rozporządzenie w pliku pdf):
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 376).
- Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 28 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. (weszło w życie 28.04.2023 r.).
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 12 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii. (Dz.U. z 2022 r poz. 956).
- Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii (Dz.U. z 2017 r. poz. 1912).
- Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw .(Dz.U. z 2023 r. poz. 1762)
- Ustawa Prawo Energetyczne (Dz. U. 1997 Nr 54 poz. 348) teks ujednolicony z dnia 2024-09-12
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie wzoru sprawozdania z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego (Dz.U. z 2023 r. poz. 2554).
Jak te dokumenty są powiązane?
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 28 marca 2023 r. zmieniło rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej m.in. w załączniku nr 1 pkt. 3.1.3 jego obecne brzmienie jest następujące:
” … Wartość współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczenie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych wi przyjmuje się na podstawie danych udostępnionych przez dostawcę tego nośnika energii lub energii. Dostawca ciepła sieciowego wyznacza wartość wi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy z dnia 20 maja 2016 r o efektywności energetycznej (Dz. U. 2016 poz. 831, z późn. zm.)…”
Przepisami przytoczonymi w w/w rozporządzeniu jest rozporządzenie Ministra Energii z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metod obliczania oszczędności energii.
Najnowszym dokumentem nakazującym od 01 października 2023 roku, już w jednoznaczny sposób publikowanie współczynnika wi (wp,c) nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej obliczonego na podstawie rozporządzenia [3][4], jest Ustawa Prawo Energetyczne w art. 7b, ust. 5-8 ma brzmienie:
„...5. Przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w danej sieci ciepłowniczej, w terminie do dnia 31 marca każdego roku:
1) przekazuje Prezesowi URE oraz ministrowi właściwemu do spraw energii sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego, o którym mowa w ust. 4, za poprzedni rok kalendarzowy, zawierające:
a) procentowe udziały energii z odnawialnych źródeł energii, z podaniem rodzaju odnawialnego źródła energii, ciepła odpadowego i ciepła pochodzącego z kogeneracji, w łącznej ilości ciepła dostarczonego do tego systemu ciepłowniczego w poprzednim roku kalendarzowym,
b) wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej obliczonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 29 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej,
c) sumę końcowego zużycia energii cieplnej brutto, o której mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, wytworzonej przez wszystkich wytwórców ciepła w danym systemie ciepłowniczym wraz z ilością oraz udziałem ciepła wytworzonego z odnawialnych źródeł energii i ciepła odpadowego,
d) nazwę oraz adres siedziby i miejsca prowadzenia działalności przedsiębiorstwa energetycznego,
e) numer identyfikacji podatkowej (NIP) przedsiębiorstwa energetycznego i numery posiadanych przez to przedsiębiorstwo koncesji,
f) dane dotyczące lokalizacji systemu ciepłowniczego, którego dotyczy sprawozdanie, liczby przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się w tym systemie przesyłaniem i dystrybucją ciepła zakupionego od innego przedsiębiorstwa energetycznego oraz liczby źródeł ciepła w tym systemie,
g) podpis osoby upoważnionej;
2) publikuje na swojej stronie internetowej informacje, o których mowa w pkt 1 lit. a–c.
6. Przedsiębiorstwo wytwarzające ciepło dostarczane do sieci ciepłowniczej przekazuje przedsiębiorstwu energetycznemu, do którego sieci jest przyłączone, informacje niezbędne do realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 5, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku za rok poprzedni.
7. Przepis ust. 6 stosuje się także do przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją ciepła, którego sieć ciepłownicza jest przyłączona do innej sieci ciepłowniczej, w odniesieniu do ciepła przesyłanego z sieci tego przedsiębiorstwa do innej sieci..."
Powyższe przepisy wchodzą w życie z dniem 01 października 2023 roku.
W dniu 27 listopada 2023 roku opublikowano na podstawie art. 7b ust. 8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (w dniu publikacji treść tych artykułów była zawarta jedynie w Ustawie [5]) rozporządzenie [6] MKiŚ zawierajace wzór formularza, na którym przedsiębiorstwa ciepłownicze do dnia 31 marca każdego roku (najbliższy termin został skrócony poprzez zapis w Art.37. Ustawy [5] do 29-02-2024 roku !!!) zobowiązane są do dostarczenia Prezesowi URE informacji opisanych powyżej, w tym wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.