Ministerstwo Rozwoju i Technologii Departament Gospodarki Niskoemisyjnej
Znak pisma: DGN-S.7110.4.2022.AK
Warszawa, 16 grudnia 2022 r.
Dotyczy: wykazu najczęściej pojawiających się nieprawidłowości w weryfikowanych świadectwach charakterystyki energetycznej
Szanowni Państwo,
W związku z realizacją zadań polegających na weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej pod kątem prawidłowości i rzetelności ich sporządzenia oraz biorąc pod uwagę przepisy techniczno-budowlane oraz zasady wiedzy technicznej, przesyłam wykaz najczęściej pojawiających się nieprawidłowości w weryfikowanych świadectwach charakterystyki energetycznej, do stosownego wykorzystania.
- Wskazane wartości średnich cząstkowych sezonowych sprawności systemów ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia w przypadku przyjęcia ich zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. 2015, poz. 376, z późn. zm.), są niespójne lub nieadekwatne do opisu tychże systemów.
Przykład: w świadectwie przyjęto sprawność wytwarzania ciepła z nośnika energii jak dla kotła węglowego, natomiast z pozostałych opisów w świadectwie wynika, że budynek zasilany jest z węzła ciepłowniczego kompaktowego z obudową;
- Wartości wymaganych współczynników przenikania ciepła przez przegrody U wpisywane przez uprawnionych w świadectwach charakterystyki energetycznej nie są zgodne z wartościami obowiązującymi na dzień sporządzenia świadectwa, określonymi w pkt. 1 załącznika nr 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225). Wartości te błędnie odnoszą się do przepisów obowiązujących np. na dzień projektowania danego budynku, a nie do przepisów obowiązujących na dzień sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.
- Brak wskazania wszystkich przegród, które dotyczą rozpatrywanego budynku lub części budynku. Jednocześnie opisy przegród wskazywane w świadectwach charakterystyki energetycznej są niewystarczające. Zamieszczanie w sekcji Opis przegrody jedynie nazw przegród, a nie ich opisów jest niewystarczające. Należy podkreślić, że na wyczerpujący opis składają się w szczególności informacje charakteryzujące przegrody takie jak: grubość poszczególnych warstw i ich konstrukcja, współczynnik przewodzenia ciepła przegrody λ oraz informacje na temat materiałów, z których są wykonane poszczególne warstwy.
- Wartości sprawności wytwarzania ciepła w systemie ogrzewczym i w systemie przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz opisy systemów technicznych wpisywane przez uprawnionych w świadectwach, są zdefiniowane w sposób wskazujący na istnienie dwóch osobnych węzłów cieplnych (jednofunkcyjnych) dla systemu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, natomiast z pozostałych informacji zawartych w świadectwie wynika, że zastosowano jeden węzeł dwufunkcyjny.
- Błędne wskazanie wartości temperatur wewnętrznych w budynku w zależności od stref ogrzewanych. Wartości te powinny odpowiadać wartościom określonym w § 134 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
- Błędne wskazanie liczby kondygnacji ocenianej części budynku (w świadectwie charakterystyki energetycznej części budynku) poprzez odniesienie się do liczby kondygnacji całego budynku, w którym znajduje się oceniana część budynku.
- Błędne wyznaczenie rocznego zapotrzebowania na energię użytkową do przygotowania cieplej wody użytkowej Q W,nd poprzez nieprawidłowe przyjęcie jednostkowego dobowego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (wynikające z błędnej klasyfikacji budynku lub wyznaczania tej wartości na podstawie uchylonych przepisów). Błędne założenia dotyczące składowych wzoru na roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotowania cieplej wody użytkowej Q W,nd – w szczególności założenia dot. obliczeniowej temperatury ciepłej wody użytkowej w zaworze czerpalnym θ w , jest to wartość niezmienna równa 55°C.Podkreślenia wymaga fakt, iż wartość rocznego zapotrzebowania na energię użytkową dostarczaną do budynku lub części budynku dla systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej Q W,nd , oblicza się tylko i wyłącznie zgodnie ze wzorem 61, umieszczonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Wzór ten, określony w punkcie 5.3. załącznika nr 1 do rozporządzenia, wskazuje na sposób obliczania przedmiotowego parametru, jak również wskazuje na odwołania dotyczące wartości jednostkowego dobowego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową V w,i (wartości określone w tabeli 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia).W świetle powyższego, za bezsprzecznie błędne należy ocenić obliczanie przedmiotowego parametru w sposób inny, niż wskazano powyżej.
- Powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza A f , przekracza powierzchnię użytkową budynku lub części budynku.
- Opisy w zakresie rocznej ilości zużywanego nośnika energii lub energii przez budynek są niespójne z opisami zastosowanych w budynku systemów ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia – sugerują użycie innego nośnika energii lub energii niż wynikałoby to z opisów systemów technicznych.
- Błędne wskazanie jako roku oddania budynku do użytkowania, roku przeprowadzonego remontu, lub termomodernizacji.
- Błędne wskazanie podziału powierzchni użytkowej budynku, poprzez nieuwzględnienie części np. usługowej, technicznej itd
- Brak wskazania zaleceń lub wskazanie nieadekwatnych zaleceń dotyczących opłacalnej ekonomicznie i wykonalnej technicznie poprawy charakterystyki energetycznej budynku.
Przykłady:
- zastosowanie perlatorów w kranach, jako jedynego zalecenia w przypadku budynku którego wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosi 600 kWh/(m 2 ·rok),
- docieplenie przegród zewnętrznych budynku oddanego do użytkowania w roku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej (np. o wartościach współczynnika przenikania ciepła U, spełniających wymagania określone od dnia 31.12.2020 r.),
- zamiana dotychczasowego źródła ciepła, na źródło o niższej sprawności.
- Błędne wskazanie rodzaju nośnika energii w przypadku sieci ciepłowniczej/elektrociepłowni i błędne przyjęcie współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej w i dla konkretnego nośnika, a nie dla konkretnej sieci ciepłowniczej/elektrociepłowni.
Przykład: węgiel kamienny, wi =1,1, węzeł ciepłowniczy kompaktowy z obudową
- W przypadku wystąpienia kilku rodzajów nośnika energii lub energii obliczenia zapotrzebowania na nieodnawialna energię pierwotną należy przeprowadzić zgodnie z punktem 3.2.2. rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej, uwzględniając odpowiedni udział rodzajów nośnika energii lub energii.
Przykład: Systemy techniczne, Rodzaje nośnika energii lub energii: energia słoneczna wi =0,0 przy ilości nośnika energii lub energii 8,00 kWh/(m2· rok), biomasa wi =0,2 przy ilości nośnika energii lub energii 20,00 kWh/(m2· rok) , w związku z powyższym średnia ważona dla obu systemów wi =0,14286
- Błędne uwzględnienie rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną dla systemu wbudowanej instalacji oświetlenia w budynkach mieszkalnych oraz w lokalach mieszkalnych. Zgodnie z pkt 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej w budynkach mieszkalnych oraz w lokalach mieszkalnych nie wyznacza się rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną dla systemu wbudowanej instalacji oświetlenia.
- Brak energii pomocniczej na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
- Błędne określenie budynku jako budynek, którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m 2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów ( art. 3 ust. 2 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U. z 2021 r. poz. 497, z późn. zm.))
- Błędne dobranie wzoru załącznika dla części budynku lub budynku.
Przykład: Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku na wzorze przeznaczonym dla części budynku.19. W przypadku wykonywania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku z różnymi funkcjami, należy wskazać ten rodzaj budynku, którego funkcja jest funkcją dominującą. Dodatkowo należy szczegółowo opisać w uwagach, iż świadectwo dotyczy budynku z różnymi funkcjami, wraz z podaniem udziału procentowego zajmowanych powierzchni.
Przykład: budynek pełni funkcje mieszkalną oraz usługową- część mieszkalna (90% zajmowanej powierzchni budynku) część usługowa (10% zajmowanej powierzchni budynku)
Niezależnie od wskazanego powyżej wykazu nieprawidłowości w weryfikowanych świadectwach charakterystyki energetycznej w przypadku, gdy w budynku występują niestandardowe rozwiązania techniczne, należy je wyczerpująco opisać, np. w sekcji dotyczącej zaleceń, w celu uniknięcia wątpliwości, które mogą się pojawić.
Reasumując, mam nadzieję, że przedstawiony wykaz nieprawidłowości w weryfikowanych świadectwach charakterystyki energetycznej pozwoli na wyeliminowanie błędów i podniesienie jakości sporządzanych przez Państwa świadectw charakterystyki energetycznej.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Kaźmierski
dyrektor departamentu