Godny polecenia kurs dla początkujących audytorów:
Jak powinna wyglądać wizja lokalna (oględziny budynku) w trakcie przeprowadzania audytu energetycznego lub certyfikacji budynku przedstawia film Audyt energetyczny - czym jest, jak przebiega, co daje? nakręcony przez pszczynatv w ramach Kampanii " Najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy". Klasyczny audyt został rozszerzony o oględziny kamerą termowizyjną od wewnątrz i zewnątrz przegród zewnętrznych (ścian). Dokonano też, ze względu na niedostateczną jakość dokumentacji architektonicznej pomiary geometrii całego obiektu. Ciekawostką w pokazanym przypadku jest fakt "zamurowania" przy pomocy styropianu jednego okna. Na zewnątrz nic nie zmieniono, zachowując ramy i szyby natomiast wewnątrz ściana i okno wypełnione styropianem zostały pokryte tapetą imitując jednolitą przegrodę. Nawet na termogramie nie było widać śladu okna 😊
A jak taka wizja może wyglądać przy większych obiektach pokazuje francuski audytor Mathieu Gilli:
Nota prawna
Korzystając z witryny internetowej audytyiswiadectwa.pl, zwanej dalej Witryną, P.T. Użytkownicy akceptują niniejsze „Oświadczenie prawne”.
W Witrynie zawarto informacje pomocne przy wykonywaniu audytów energetycznych i świadectw charakterystyki energetycznej budynków z następującymi zastrzeżeniami:
- Mimo że Autor dokłada wszelkich starań, aby informacje publikowane w Witrynie były aktualne i poprawne nie może zagwarantować, że są poprawne, pełne i prawidłowe, ani nie gwarantuje, że zawartość Witryny jest kompletna pod każdym względem.
- Autor nie ponosi odpowiedzialności w związku z korzystaniem z informacji opublikowanych w Witrynie ani za brak określonych informacji w Witrynie.
- Użytkownicy Witryny przyjmują do wiadomości, że korzystają z niej na własne ryzyko.
- Wszystkie informacje podane w Witrynie są pozyskane z oficjalnych stron różnych urzędów i instytucji oraz z korespondencji z tymi podmiotami.
- Część opublikowanych materiałów wyraża osobiste poglądy Autora.
- Dane zawarte w tabeli ze współczynnikami (wskaźnikami) nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla sieci cieplnych (sieci zasilających instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej dystrybutorów ciepła) zostały pozyskane ze stron internetowych przedsiębiorstw energetycznych lub drogą e-mailową. Każda z podanych wartości jest udokumentowana w postaci pliku pdf lub kopii wiadomości e-mailowej przechowywanych w archiwum Autora.
- Autorem i administratorem witryny jest Maciej Mierzejewski, właściciel firmy Audytoenerg i serwisu www.AudytoEnerg.pl
Informacja Naczelnej Izby Notarialnej dotycząca roli notariuszy przy wykorzystywaniu świadectw charakterystyki energetycznej budynków:
...Zmiany dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej. Jedna z nich dotyczy roli notariusza – choć ustawodawca precyzuje ją jednoznacznie, nie brakuje błędnych interpretacji.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 11 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane od dnia 28 kwietnia notariusze będą zobowiązani do odnotowania w akcie notarialnym sprzedaży nieruchomości albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu faktu przekazania świadectwa przez zbywca. W przypadku nieprzekazania takiego świadectwa notariusz jedynie pouczy o karze grzywny ciążącej na podmiocie zobowiązanym. Nie będzie – jak donoszą media – ani jej ustalał każdorazowo indywidualnie podczas sporządzania aktu notarialnego, ani tym bardziej jej wymierzał – podkreślił not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
W praktyce oznacza to, że od dnia 28 kwietnia osoba, która zawiera umowę sprzedaży nieruchomości albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i nie posiada wymaganego świadectwa charakterystyki energetycznej, może bądź przesunąć termin zawarcia umowy do dnia uzyskania świadectwa, bądź zawrzeć umowę, licząc się z koniecznością zapłacenia grzywny, o czym zostanie poinformowana przez notariusza.
- Autor: Halina i Maciej Mierzejewscy
1. Kiedy „stary budynek” można nazwać zabytkiem (jakie są rodzaje zabytków)?
Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece na zabytkami (Dz.U. tekst jednolity 2022 rok, poz.840) przez zabytek rozumie się: „ nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową;” Oznacza to, że nie każdy „stary budynek” jest zabytkiem. Zabytkiem jest tylko taki budynek, który spełnia wymogi tej definicji. Innym zagadnieniem jest natomiast to czy każdy budynek stanowiący zabytek jest obiektem, który podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
2. Jak wygląda sprawa obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku przy jego sprzedaży lub wynajmie, w świetle przepisu zawartego w art.3 ust.4 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (t.j. Dz.U. 2021 poz. 497), który mówi, że cyt. „Obowiązki, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą budynku: podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami..”.
Biorąc pod uwagę brzmienie przepisu art. 3 ust.4 pkt 1 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków nie jest istotne czy mamy do czynienia z zabytkiem tylko to, czy ten zabytek podlega ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Należy zwrócić uwagę, że zabytkiem chronionym na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jest:
- zabytek wpisany do rejestru zabytków (chroni go decyzja administracyjna o wpisie do rejestru zabytków),
- zabytek wymieniony w ustaleniach obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (chronią go ustalenia zawarte w tym planie),
- zabytek dla którego została wydana decyzja administracyjna o warunkach zabudowy lub decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego (chronią go ustalenia zawarte w wydanych decyzjach),
- zabytek uznany za pomnik historii (chronią go ustalenia zawarte w wydanym przez Prezydenta RP rozporządzeniu).
3. Czy właściciel budynku położonego w strefie ochrony konserwatorskiej musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej przy jego sprzedaży lub wynajmie?
Strefa ochrony konserwatorskiej nie jest formą ochrony zabytków, stanowi ona bowiem element miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ochronę zabytków stanowią przepisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, które zawierają, między innymi wykaz zabytków podlegających ochronie oraz zasady tej ochrony. Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej nie obowiązuje tylko z tego tytułu, że budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej (gdyż strefa obejmuje pewien obszar na którym znajduje się zarówno budynki spełniające definicję zabytku ale nie objęte żadną ochroną, zabytki chronione ustaleniami planu - ich adresy są wymienione w ustaleniach planu - jak i budynki całkiem współczesne). W związku z tym jeżeli budynek znajduje się na obszarze strefy ochrony konserwatorskiej to świadectwo ChEB będzie wymagane tylko dla takiego budynku, który został wymieniony (wskazany) w ustaleniach obowiązującego planu miejscowego jako zabytek chroniony ustaleniami planu.
4. Jakiego rodzaju budynki są wymienione w ustawie jako nie wymagające wykonania świadectwa:
Budynkami, dla których nie jest wymagane wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej m. in. są budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, czyli:
- budynki, które zostały wpisane do rejestru zabytków,
- budynki, które zostały objęte ochroną na podstawie ustaleń zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
- budynki, które zostały objęte ochroną na podstawie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, (decyzja wójta, burmistrza lub prezydenta miasta),
- budynki, które zostały objęte ochroną na podstawie decyzji o warunkach zabudowy
5. Czy w sytuacji sprzedaży części budynku, który podlega ochronie na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub najmie części takiego budynku konieczne jest aby jego właściciel posiadał świadectwo ChEB.
Sytuacja taka jest zwolniona z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej.
6. Czy świadectwo charakterystyki energetycznej wystawione dla budynku podlegającego ochronie na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami - jest świadectwem w rozumieniu ustawy?
Jeżeli wykonany dokument spełnia wymogi metodologii sporządzania charakterystyki energetycznej budynku, o których mowa w art. 4. 4 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, to jest on świadectwem charakterystyki energetycznej.
7. Czy właściciel lub zarządca budynku będącego zabytkiem chronionym na podstawie przepisów ustawy o ochronie zabytków lub opiece nad zabytkami, którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów musi zapewnić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej zgodnie z art.3 pkt.2.?
W przypadku budynku będącego zabytkiem chronionym na podstawie przepisów o ochronie zabytków lub opiece nad zabytkami, którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów, nie ma obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.
Należy jednak wskazać, że przepis stanowiący o wyłączeniach ustawowych nie jest sformułowany w formie zakazu, tym samym jeśli wolą właściciela lub zarządcy budynku (którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów, który jednocześnie jest zabytkiem) będzie sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej, nie ma przeszkód formalnych do
jego sporządzenia.
8. Czy sprzedaż lub wynajem budynku ujętego w gminnej ewidencji zabytków wymaga przekazania przez jego właściciela świadectwa ChEB ?
Zależy to od tego czy budynek ten jest zabytkiem chronionym w myśl przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami opisanych powyżej.
Stroną zarządza Audytoenerg.
Kontakt do autora i zgłaszanie uwag:
Maciej.Mierzejewski@audytyiswiadectwa.pl